Ukryj menu

Rehabilitacja dla dorosłych

Rehabilitacja to dziedzina medycyna, mająca na celu przywrócenie zdrowia fizycznego lub psychicznego osobom, które utraciły sprawność wskutek wypadku lub wad wrodzonych. W naszym zakładzie opieki zdrowotnej realizujemy zabiegi oraz terapie ułatwiające powrót do stanu przed urazem oraz przystosowujące pacjentów do sprawnego życia w społeczeństwie. Specjalizujemy się również w rehabilitacji dziecięcej.

Fizykoterapia

Laseroterapia

Podczas laseroterapii wiąska światła z lasera jest przykładana bezpośrednio do obszaru poddawanego leczeniu. Tkanka pochłania światło, które doprowadza do kontrolowanych mikrouszkodzeń, wywołujących fizjologiczną reakcję sprzyjającą regeneracji urazu. Tkankę podskórną leczy się falami o długości od 600 do 700 nanometrów, natomiast do głębszej penetracji stosuje się fale o długości od 780 do 950 nm. Zabieg jest bezbolesny i nieinwazyjny. Użycie lasera nie powoduje nieprzyjemnych wrażeń, a czas trwania jednej sesji laseroterapii to zazwyczaj kilka minut. Głównymi zastosowaniami terapii laserowej są naprawa tkanek oraz łagodzenie bólu i stanów zapalnych.

Ultradźwięki

Terapia ultradźwiękowa jest rozwiązaniem szerokiego zakresu problemów zdrowotnych. Oprócz rozgrzewania i rozluźniania mięśni, ultradźwięki rozbijają blizny i poprawiają przepływ krwi. Zabieg ten stosuje się w celu zwiększenia tempa gojenia się ran, zwłaszcza w przypadku stanów zapalnych czy obrzęków. Dodatkowo, ultradźwięki pomagają złagodzić ból mięśni. Terapia ultradźwiękami to bardzo mało ryzykowna, nieinwazyjna procedura. Jedynym istotnym przeciwwskazaniem do zabiegu jest ciąża.

Jonoforeza

Jonoforeza jest bezpiecznym i skutecznym zabiegiem, który może być stosowany w celu zmniejszenia nadmiernej potliwości dłoni, stóp, pach i twarzy. Jonoforeza polega na użyciu maszyny służącej do przepuszczania słabego prądu elektrycznego przez dotknięte obszary skóry. Odbywa się to poprzez umieszczenie dłoni lub stóp na tackach wypełnionych wodą lub trzymanie nasączonych wodą podkładek z gąbki pod pachami. Następnie przez wodę przepływa słaby prąd. Sam zabieg jest bezbolesny i bardzo skuteczny, aczkolwiek do uzyskania pełnych efektów potrzeba kilku sesji.

Diadynamik

Terapia diadynamiczna to rodzaj elektroterapii, w której wykorzystuje się określone parametry prądu elektrycznego, głównie prąd sinusoidalny o częstotliwości 50–100 Hz. Prąd ma przede wszystkim oddziaływać na tkankę nerwową, przyczyniając się do osłabienia impulsów bólowych W zależności od napięcia prądu w czasie sesji może wystąpić lekki skurcz mięśni, co jest odczuwalne jako drżenie i słabe swędzenie w miejscu umieszczenia elektrody. . Zabieg stosuje się głównie w leczeniu bólu przewlekłego, jest mało inwazyjny i bezpieczny. Warto wspomnieć, że dowiedziono, że terapia diadynamiczna zmniejsza obrzęki, rozluźnia mięśnie, poprawia krążenie krwi i łagodzi ból.

Tens

Przezskórna elektryczna stymulacja nerwów (TENS) to zabieg polegający stosowaniu łagodnych prądów elektrycznych w celu złagodzenia bólu. Podczas zabiegu TENS niewielkie urządzenie jest przykładane do wybranego obszaru skóry. Może wtedy pojawić się mrowienie lub lekkie swędzenie, sama procedura jest jednak bezbolesna. Zazwyczaj dwie elektrody są umieszczane po obu stronach bolesnego obszaru, ale w niektórych przypadkach stosuje się więcej elektrod, nawet do sześciu. TENS powoduje uśmierzanie przewlekłego bólu, zwłaszcza kręgosłupa lub mięśni.

Interdyn

Interdyn, czyli terapia interferencyjna, jest jednym z rodzajów elektroterapii stosowanych w leczeniu bólu. Podczas terapii interferencyjnej zadaniem specjalisty jest spowodowanie, aby dwa prądy średniej częstotliwości o nieco różnych częstotliwościach zakłócały się nawzajem. Zabieg stosuje się w leczeniu bólu przewlekłego, pourazowego i pooperacyjnego. Zaletą terapii Interdyn jest to, że wywołuje efekty dokładnie tam, gdzie jest to pożądane, bez zbędnej stymulacji skóry. Poza leczeniem bólu, ta technika jest szeroko stosowana również w celu wywołania skurczu mięśni, przyspieszenia gojenia i zmniejszenia obrzęku.

Elektrostymulacja

Elektrostymulacja wykorzystuje impulsy elektryczne do naśladowania działania sygnałów pochodzących z układu nerwowego. Zabieg stosuje się aby pobudzić tkanki do regeneracji oraz uśmierzyć przewlekły ból. Jeśli elektrostymulację wykorzystuje się w celu regeneracji, urządzenie wysyła sygnały do docelowych mięśni, aby spowodować ich skurcz. Elektrostymulacja, która koncentruje się na łagodzeniu bólu, wysyła sygnały tak, aby docierały do nerwów, a nie do mięśni. Odpowiednio przeprowadzona stymulacja elektryczna może blokować wysyłanie sygnałów bólu z nerwów do mózgu.

Fala uderzeniowa

Fale akustyczne o wysokim szczycie energii stosowane w terapii falami uderzeniowymi oddziałują z na organizm wspomagająco, przyśpieszając naprawdę tkanek i wzrost komórek, przyczyniając znieczulenia bólu i przywrócenia pacjentowi mobilności. Wskazania do wykonywania zabiegu to m.in. łokieć tenisisty, łokieć golfisty czy ostroga piętowa. Terapię falą uderzeniową stosuje się przy przewlekłych stanach zapalnych, kontuzjach, przewlekłym bólu, ale także zwyrodnieniach stawów i kości. Zabieg jest nieinwazyjny i bezpieczny, a pozytywne rezultaty można odczuć już po wyjściu z gabinetu.

Kotz

Prądy Kotza, nazywane czasami rosyjską stymulacją, to forma stymulacji falami elektrycznymi o wysokiej częstotliwości, wykorzystująca energię elektryczną do kurczenia tkanki mięśniowej. Rosyjska stymulacja służy do poprawy skurczu mięśni. Pacjenci po urazie lub operacji, niepełnosprawni, przewlekle chorzy mogą doświadczać osłabienie, gdy mięśnie nie są wstanie wykonać prawidłowego, silnego skurczu. Terapia Kotz stymuluje powrót do właściwej formy fizycznej. Specjaliści zalecają stosowanie tej stymulacji równocześnie ze ćwiczeniami rehabilitacyjnymi.

Sollux

Sollux jest rodzajem fototerapii, czyli terapii światłem. W jej przebiegu wykorzystuje się fale bliskie podczerwieni, które mogą pomóc w leczeniu skóry, tkanki mięśniowej i przewlekłego bólu. Światło podczerwone to rodzaj energii, której ludzie nie są w stanie zobaczyć, ale w czasie terapii odczuwają jej obecność w postaci ciepło. Terapia Sollux wykorzystuje bardzo niski poziom naświetleń, przez co nie parzy ani nie pali skóry. Nie naraża też na szkodliwe promieniowanie UV, jak inne metody fototerapii.

Krioterapia miejscowa

Krioterapia, znana również terapią zimnem, to zabieg, w ramach którego dochodzi do obniżenia temperatury ciała na poziomie tkankowym i komórkowym w celu uzyskania korzyści terapeutycznych. Terapie miejscowe są zwykle w sytuacjach ostrych urazów, takich jak zwichnięcia, zapalenie ścięgna, obrzęk, ból pooperacyjny. Zabieg obejmuje nakładanie okładów obniżających temperaturę ciała i zalecany jest zwłaszcza bezpośrednio po fizjoterapii lub ćwiczeniach. Miejscowa krioterapia wpływa na powierzchowne tkanki już po 5 minutach od aplikacji.

PST

Terapia PST, czyli Pulsacyjne Pole Magnetyczne, jest wykorzystywana w leczeniu uszkodzonej chrząstki stawowej. W czasie zabiegu, tkanka jest poddawana działaniu impulsów elektrycznych, których intensywność i czas trwania stale się zmieniają. PST stymuluje fizjologiczną regenerację komórek chrzęstnych i tkanki kostnej poprzez wysyłanie ciągu impulsów, symulując naturalny proces gojenia. Terapia PST jest nieinwazyjna, bezbolesna i pozbawiony skutków ubocznych. PST stosuje się przede wszystkich w przebiegu chorób zwyrodnieniowych, a także wspomagająco przy bólu kręgosłupa lub stawów.

Pole magnetyczne

Terapia polem magnetycznym wspiera funkcjonowanie wewnętrznych mechanizmów regulacyjnych, jednocześnie zwiększając zdolność organizmu do regeneracji. Generowanie pola magnetycznego wspomaga przemianę materii i ukrwienie całego ciała. Intensyfikuje także zaopatrzenie komórek w tlen i przyspiesza transport produktów przemiany materii. Sam zabieg jest pozbawiony ryzyka, nieinwazyjny i bezbolesny. Zaleca się go stosować w celu poprawienia ogólnego stanu organizmu i przyśpieszenia regeneracji w przypadku urazów czy stanów zapalnych.

Kinezyterapia

Ćwiczenia UGUL

UGUL, czyli Uniwersalny Gabinet Usprawniania Leczniczego, to specjalna kabina wyposażona w osprzęt do ćwiczeń gimnastycznych w odciążeniu. UGUL wykorzystywany są przede wszystkim w przypadkach, gdy pacjent nie może wykonywać niektórych rodzajów ćwiczeń, np. ze względu na chorobę lub uraz. Ćwiczenia UGUL poprawiają zakres ruchu i koordynację u osób cierpiących na zapalenie stawów, urazy kończyn lub sztywność pooperacyjną. Mogą również pomóc we wzmocnieniu ramion, barków, klatki piersiowej czy nóg.

Metoda McKenziego

Metoda McKenzie to sposób ewaluacji i zwalczania problemu z zakresem ruchu. Podstawą terapii tego rodzaju jest wielokrotne testowanie ruchu w końcowym zakresie, wraz z utrzymującym się obciążeniem postawy w celu określenia wpływu na stan pacjenta. Innymi słowy, w czasie tej terapii specjalista ocenia, w jakich pozycjach i przy jakich ruchać odczuwany jest ból, a wiedza ta pozwala na skonstruowanie indywidualnego zakresu ćwiczeń, który poprawi ogólną sprawność fizyczną pacjenta i zwalczy ból, który pojawia się w czasie ruchu.

Terapia PNF

PNF to forma ćwiczeń rozciągających mająca na celu zwiększenie elastyczności mięśni i zakresu ruchu. Obejmuje progresywne rozciąganie, obejmujące skurcz i rozluźnienie mięśni. W czasie zabiegu fizjoterapeuta delikatnie rozciągnie mięsień, a zadaniem pacjenta jest próba przeciągnięcia siły w przeciwną stronę. Stopniowe rozciąganie i zmiana pomiędzy skurczem a rozluźnieniem pozwala mięśniowi przystosowywać się do nowej pozycji za każdym razem, gdy ruch jest powtarzany. PNF może być korzystny dla osób powracających do zdrowia po uszkodzeniu mięśni w ramach leczenia. Może również pomóc zdrowym osobom zwiększyć elastyczność i zakres ruchu.

Indywidualna praca z Pacjentem

Oferujemy indywidualne zajęcia kinezyterapeutyczne, dostosowane do konkretnych potrzeb pacjenta. Nasz specjalista ustali program ćwiczeń, pozwalający na osiągnięcie najlepszego możliwego rezultatu. Terapia indywidualna szczególnie polecana jest osobom, które nie mogą wykonywać lub nie są zadowolone z rezultatów innych rodzajów rehabilitacji.

Terapia tkanek miękkich

Terapia tkanek miękkich to ogólny termin używany do opisu różnych form terapii manualnej. Ten rodzaj terapii służy do rozluźnienia mięśni, wspomagania gojenia i rozpadu tkanki bliznowatej. Odpowiedni masaż działa poprzez mobilizację mięśni, a tym samym rozbijanie tkanki bliznowatej. Za pomocą również usuwać produkty przemiany materii z uszkodzonego obszaru, co przyspiesza proces gojenia. Mobilizacja tkanek miękkich pomaga również uwolnić napięcie w mięśniu, co zwiększa elastyczność i zakres ruchu.

Terapia stawu skroniowo-żuchwowego

Jest to terapia polecana w zaburzeniach i dysfunkcjach stawu skroniowo-żuchwowego. Polega na stosowaniu nacisku, aby delikatnie zwiększyć zakres ruchu i złagodzić ból w tkankach otaczających żuchwę. Rozciąganie stosuje się w celu przywrócenia normalnej elastyczności stawów i mięśni lub rozbicia tkanki bliznowatej, która powstaje, gdy dochodzi do ciągłego urazu żuchwy.

Terapia lędźwiowa Saundersa

Wyciąg trakcyjny Saunders to specjalne narzędzie stosowane w leczeniu urazów lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Pacjent kładzie się na wyciągu, zapina pasy stabilizacyjne i rozpoczyna rozciąganie dolnych partii pleców. Siła wyciągu jest regulowana za pomocą specjalnej pompki. Zajęcia na trakcji lędźwiowej polecane w przypadku zapaleń kości i stawów kręgosłupa, nadmiernego napięcia mięśniowego i w leczeniu wad postawy.

Terapia Manualna koncepcją Maitland

Terapia ta wykorzystuje pasywną mobilizację kręgosłupa w celu leczenia bólu i sztywności stawów. Rodzaj zastosowanej mobilizacji zależy od nasilenia, drażliwości i charakteru bólu kręgosłupa. Mobilizacje powodują ruch w obrębie stawów kręgosłupa, co zmniejsza sztywność, usprawniając zakres ruchu pacjenta. Terapia Maintland jest polecana przede wszystkim w przypadku problemów z odzyskaniem pełnej sprawności po urazie lub chorobie.

KINESIOTAPING

Kinesiotaping to rodzaj taśmy, która przyspiesza powrót do zdrowia po kontuzji i poprawia ogólną kondycję. Tego typu taśma jest nakładana zarówno na miejsce urazu, jak i pobliski układ limfatyczny. W uszkodzonym miejscu znajduje się dodatkowa krew i limfa, co powoduje odpalenie receptorów bólu. Taśma kinetyczna unosi skórę, co umożliwia rozprowadzenie zbędnej krwi i limfy podczas zajęć rehabilitacyjnych.

Masaż

Masaż całego kręgosłupa

Masaż dolnej części pleców skupia się na różnych mięśniach otaczających kręgosłup w celu rozluźnienia ich i likwidacji bólu. Ból pleców może być spowodowany wieloma różnymi przyczynami, jednak najczęściej jest to nieprawidłowe napięcie mięśni. Masaż kręgosłupa pomaga rozgrzać mięśnie oraz poprawić krążenie krwi i limfy. Specjalista może również zastosować wybrane techniki masażu, aby skupić się na miejscu powodującym ból, poprawić ruchomość kręgosłupa i złagodzić napięcie pleców.

Masaż kończyny górnej

Masaż kończyny skupia się głównie na mięśniach barku, ramienia, przedramienia i rąk w celu zmniejszenie napięcia mięśni i bólu kończyny górnej. Tego typu zabieg może pomóc w leczeniu zakwasów, przyśpieszenia gojenia w przypadku kontuzji czy nadwerężenia mięśni. Podczas masażu w kończynie dochodzi do poprawy ukrwienia, co zapewnia mięśniom lepszą dostęp do tlenu, zmniejsza uczucie zmęczenia czy sztywności i pomaga w utrzymaniu zdrowego napięcia.

Masaż kończyny dolnej

Masaż kończyny dolnej skupia się na mięśniach ścięgna podkolanowego i czworogłowego uda, znajdujących się z przodu i z tyłu górnej połowy nogi, a także mięśniach łydek i stop. Obejmuje szereg różnych technik, które pomagają zmniejszyć napięcie mięśni, złagodzić ból i poprawić krążenie krwi. Pomaga także złagodzić napięcie i szybciej powrócić do sprawności w przypadku kontuzji uda, łydki lub stopy.

Drenaż limfatyczny

Drenaż limfatyczny to rodzaj masażu, który stymuluje do naturalnego usuwania produktów przemiany materii z organizmu. Układ limfatyczny dostarcza komórkom zarówno składniki odżywcze, jak i odprowadza nadmiar wody, komórkowe produkty przemiany materii, wirusy i toksyny. Drenaż limfatyczny to masaż, który pobudza przepływ limfy po całym ciele. Stymulacja układu limfatycznego jest korzystna dla detoksykacji, pozbywania się obrzęków pooperacyjnych i stanów zapalnych.

Aquavibron 1

Aquavibron zapewnia głęboki masaż wibracjami. Wibracje to skuteczna technika masażu stosowana w celu stymulacji mięśni. Efektem masażu jest poprawienie krążenia krwi, elastyczności mięśni oraz przygotowanie pacjenta do aktywności fizycznej i poprawy wydajności. Technikę tę można wykorzystywać także w przypadku nadmiernego napięcia mięśni. Masaż zmniejsza napięcie poprzez podniesienie temperatury tkanek miękkich. Poza tym, Aquavibron pomaga przywrócić krążenie w mięśniach oraz stymuluje proces gojenia się po przebytym urazie czy kontuzji.

BOA

BOA to inaczej masaż pneumatyczno-uciskowy. Specjalne urządzenie rytmicznie zaciska się na mięśniach pacjenta, pobudzając krążenie, rozgrzewając i niwelując napięcie. BOA stosuje się przede wszystkim w celu leczenia obrzęków, jednak pomaga także nie bóle mięśni i stawów, zakwasy czy nerwobóle. Wykonany przed aktywnością fizyczną poprawia wydajność i osiągi sportowe.

KONSULTACJA FIZYKOTERAPEUTYCZNA

Fizjoterapia koncentruje się na zwalczaniu bólu i stanów zapalnych oraz poprawie ogólnej wydolności organizmu po urazie lub wypadku. Służy także zapobieganiu nawrotom poszczególnych dolegliwości i przeciwdziałaniu negatywnym konsekwencjom związanym z nagłym zahamowaniem aktywności fizycznej. Fizjoterapia może obejmować zabiegi z zakresu fizykoterapii oraz kinezyterapii. W jej zakres wchodzą masaże lecznicze oraz terapie z użyciem ultradźwięków, pola magnetycznego, lasera czy zimna.

W przypadku braku pewności co do tego, jaka terapia byłaby najbardziej skuteczna, zapraszamy na wstępną konsultację fizjoterapeutyczną.

Nasi specjaliści

Karolina Cygan

Karolina Cygan

fizjoterapeuta
Michał Pardus

Michał Pardus

fizjoterapeuta
Marzena Kopniewska

Marzena Kopniewska

fizjoterapeuta
Agnieszka Polowiec

Agnieszka Polowiec

fizjoterapeuta

Umów się na wizytę

Skontaktuj się

Sobieskiego 21

ul. Sobieskiego 21
Sosnowiec
8:00-18:00

Będzińska 41

ul. Będzińska 41
Sosnowiec
8:00-18:00