Niepubliczny Wielospecjalistyczny
Zakład Opieki Zdrowotnej Safmed

"Zdrowie nie jest wszystkim,
lecz bez zdrowia wszystko jest niczym"

Pediatria to dział medycyny zajmujący się chorobami okresu dziecięcego. Lekarz pediatra specjalizuje się w diagnozie, profilaktyce i leczeniu schorzeń dziecięcych – od niemowlęctwa aż do okresu pełnoletności. Czuwa także nad ich prawidłowym rozwojem. W naszym zakładzie opieki zdrowotnej oferujemy kompleksowe konsultacje dotyczące bieżącego stanu zdrowia, rozwoju oraz opieki nad dziećmi.

Pediatra Sosnowiec – czym się zajmuje?

Pediatra sprawuje podstawową opiekę zdrowotną nad najmłodszymi pacjentami – dba o profilaktykę zdrowotną i monitoruje rozwój dzieci. Chociaż są one tak samo zbudowane jak dorośli, ich organizm cały czas się rozwija i towarzyszą im inne choroby, dlatego potrzebują indywidualnego podejścia w zakresie zdrowia. Lekarze pediatrii muszą więc odznaczać się wszechstronną wiedzą, dotyczącą wielu dziedzin medycyny.

Zakres ich kompetencji obejmuje leczenie chorób wieku dziecięcego – w tym bardzo często zdarzających się zapaleń gardła i przeziębień. Wykonują także badania kontrolne i diagnostyczne, aby monitorować psychiczny i fizyczny rozwój dziecka – są w stanie zauważyć zaburzenia rozwojowe w ich początkowej fazie. W porozumieniu z rodzicami kwalifikują małych pacjentów na szczepienia. Jeżeli pediatra ma wątpliwości co do rozpoznania lub leczenia danego schorzenia, podejmuje współprace z innymi lekarzami, specjalizującymi się w diagnostyce dziecięcej. W ramach pediatrii istnieje wiele podspecjalizacji, na przykład dziecięca kardiologia, onkologia czy neurologia. Medycyna prenatalna pozwala nawet na wykonywanie zabiegów jeszcze przed narodzinami dziecka.

Pediatra Sosnowiec – kiedy udać się na wizytę?

Pierwsza wizyta u pediatry, czyli tzw. patronażowa powinna odbyć się w pierwszym miesiącu życia niemowlaka. Jest okazją, aby poznać lekarza i zadać mu nurtujące pytania, które mogą budzić wątpliwość świeżo upieczonych rodziców. W jej trakcie maluch jest mierzony i ważony. W pierwszym roku życia dziecka takich konsultacji powinno być kilka, co pozwala regularnie sprawdzać, czy się prawidłowo rozwija oraz pamiętać o profilaktyce szczepień. Do pediatry należy też udać się, jeżeli dziecku towarzyszą niepokojące objawy, takie jak infekcje górnych dróg oddechowych, zmiany skórne, gorączka, biegunki, brak apetytu czy nadmierna płaczliwość.