Niepubliczny Wielospecjalistyczny
Zakład Opieki Zdrowotnej Safmed

"Zdrowie nie jest wszystkim,
lecz bez zdrowia wszystko jest niczym"

Pracownie Specjalistyczne

USG – codziennie rejestracja telefoniczna na umówioną godzinę 

Wytyczne:  Pacjent powinien być na czczo przynajmniej 6 godz przed badaniem.

Współczesna diagnostyka medyczna stosuje często w badaniach specjalistyczne urządzenia. W ultrasonografii (USG) wykorzystuje się aparat wysyłający fale ultradźwiękowe, co umożliwia obejrzenie wnętrza wielu narządów naszego ciała.

Urządzenie do przeprowadzania USG składa się z dwóch części: głowicy (podczas badania trzyma ją lekarz) pełniącej funkcję nadajnika i odbiornika fal ultradźwiękowych oraz aparatu (wygląda jak duży komputer z monitorem i dziesiątkami przełączników) przetwarzającego odebrane sygnały w obraz. Fale ultradźwiękowe docierają do narządów wewnętrznych, które w różny sposób pochłaniają lub odbijają wiązkę ultradźwięków, co po analizie komputerowej odbierane jest jako ciąg ciemniejszych lub jaśniejszych punktów. Zebrane razem na monitorze tworzą zarys badanego narządu.

USG jamy brzusznej to badanie obrazowe, niezbędne w kontroli oraz diagnostyce wielu schorzeń zlokalizowanych w okolicach brzucha. Wykorzystuje fale ultradźwiękowe w celu odtworzenia obrazu narządów wewnętrznych w czasie rzeczywistym. W naszym zakładzie opieki zdrowotnej wykorzystujemy nowoczesne aparaty USG obsługiwane przez doświadczonych i wykwalifikowanych specjalistów.

USG jamy brzusznej Sosnowiec – w jakim celu się stosuje?

USG jamy brzusznej to nieinwazyjne i niebolesna badanie, które w krótkim czasie pozwala dokonać oceny stanu zdrowia pacjenta. Umożliwia ocenę położenia, struktury i wielkości narządów jamy brzusznej. Wykazuje obecność torbieli, zmian guzkowatych i echogeniczność tkanek oraz określa obecność złogów w układzie moczowy lub płynu w jamie otrzewnej.

Przebieg badania nie jest skomplikowany i trwa ono zaledwie kilka minut. Wymaga położenia pacjenta na kozetce oraz odsłonięcia badanej okolicy. Następnie na skórę nakładany na jest żel, który umożliwia przesuwanie głowicy – w trakcie badań lekarz posługuje się nią, aby uzyskiwać obraz widoczny na ekranie. Niekiedy może prosić pacjenta o przyjęcie konkretnej pozycji lub zaczerpnięcie głębokiego wdechu czy wydechu. Lekarz w trakcie badania dokonuje pomiaru oraz zapisuje obrazy, a następnie drukuje je i dołącza do nich opis.

 USG jamy brzusznej Sosnowiec – kiedy wykonać?

USG jamy brzusznej jest standardowym procesem wykonywanym u kobiet w ciąży. Lekarz może zlecić wykonanie badania, gdy pacjentowi towarzyszą niepokojące objawy takie jak regularne bóle brzucha, problemy z trawieniem, wymioty, biegunka, powiększenie obwodu brzucha, krwawienie z układu pokarmowego oraz wyczuwalne gumy jamy brzusznej. Badanie jest niezbędne, aby określić stan wątroby, trzustki, nerek, dróg rodnych, pęcherza moczowego, śledziony czy aorty.

Do USG w trybie planowanym należy się szczególnie przygotować – poleca się pozostawać na czczo oraz zaprzestać palenia i picia napojów na 6 godzin przed badaniem. Wyjątkiem jest USG pęcherza moczowego, które wymaga wypicia dużych ilości wody, aby czuć parcie.

USG endowaginalne

Przeprowadzają je głównie ginekolodzy. Badanie wykonuje się po umieszczeniu aparatu w pochwie. Dzięki niemu można dokładnie ocenić zmiany zachodzące w macicy lub jajnikach. Można też obserwować cykl owulacyjny i pobierać wycinki do badań.

USG serca -UKG

Inaczej nazywane ECHO serca. Aparat służący do badania ma inną głowicę niż urządzenie do USG brzucha oraz przystawkę kardiologiczną. Możliwości oceny serca przy użyciu tej metody stały się tak duże, że ECHO zaczyna być badaniem nieodzownym do podjęcia jakiegokolwiek leczenia kardiologicznego. Dzięki niemu możliwe staje się określenie struktury serca i funkcji zastawek, zaburzeń kurczliwości ściany, przecieków, fal zwrotnych, frakcji wyrzutowej i wielu innych parametrów.