Ukryj menu

Centrum Aktywnego Dziecka

Rehabilitacja dzieci wymaga szczególnego podejścia i ścisłej współpracy: angażuje zarówno dzieci, jak i rodziców. W naszym centrum zajmujemy się wspomaganiem prawidłowego rozwoju dzieci oraz korygowaniem nieprawidłowości od pierwszych miesięcy ich życia. Skorzystanie z pomocy specjalisty, który dobierze odpowiednią metodę rehabilitacyjną, pozwala zapobiec poważnym powikłaniom oraz umożliwia osiągnięcie pełnego sukcesu w ramach terapii. Rehabilitacja dzieci może przybierać formę zabawy, dzięki czemu jest lepiej akceptowana przez małych pacjentów.

Nasze usługi

Terapia NDT Bobath

NDT Bobath to metoda sięgająca swoją genezą do połowy XX wieku. Opracowana została przez małżeństwo Bobath: Berthę (fizjoterapeutkę) i Karela (neurologa). Metoda Bobath zakłada, że dzieci z zaburzeniami ośrodkowego układu nerwowego intensywniej odbierają wrażenia sensoryczne i ruchowe niż ich zdrowi rówieśnicy. NDT Bobath z powodzeniem stosuje się w rehabilitacji dzieci z poważnymi chorobami układu nerwowego (np. mózgowe porażenie dziecięce) jak i łagodniejszymi jego zaburzeniami (np. zaburzenia napięcia mięsniowego). Rehabilitacja NDT Bobath może przynieść korzyści w rozwoju dzieci przedwcześnie urodzonych. Cena 45-minutowej sesji to 120 zł. Zapisy pod numerem telefonu 32 266 05 00

Terapia wad postawy

Utrzymanie prawidłowej postawy jest niezwykle ważne dla naszych ciał i sposobu ich działania. Pod pojęciem wad postawy kryje się wiele różnych schorzeń, których jednym z objawów może być wadliwa sylwetka. Do najczęstszych chorób powodujących wadę postawy zaliczamy: kręcz szyi, klatkę piersiową kurzą i lejkowatą, zaburzenia krzywizn kręgosłupa (w tym skoliozę), deformacje osi kończyn dolnych (ich koślawość lub szpotawość), asymetrię długości kończyn dolnych oraz wady stóp.  Część wad postawy pozostaje w związku z siedzącym trybem życia, część z kolei jest niezależna od nawyków dziecka. Terapia wad postawy dla dzieci pozwala na uniknięcie pogłębiania się skoliozy, lordozy i innych zaburzeń postawy. Ważne jest, aby rozpocząć leczenie jak najszybciej, co pozwoli uniknąć uciążliwych i groźnych powikłań w życiu dorosłym.

Terapia neurorozwojowa

Terapia neurorozwojowa (NDT) to praktyczne podejście do leczenia objawów chorób i urazów neurologicznych. Ten rodzaj terapii zostały opracowany w celu poprawy funkcji dorosłych i dzieci, które mają trudności z kontrolowaniem ciała w wyniku wyzwań neurologicznych, takich jak dziecięce porażenie mózgowe, udar czy urazy mózgu. NDT wykorzystuje ćwiczenia, kierowanie oraz wspomaganie ruchu jako strategię leczenia, aby zapewnić korelację pomiędzy sygnałami wysyłanymi z ciała, a odpowiedzią mózgu.

Aktywna mama, aktywne dziecko

Ćwiczenia ruchowe dla mam z dziećmi nie tylko przyczyniają się do poprawy formy, ale także uczą od małego dbać o ciało i odpowiednią dawkę aktywności fizycznej. Ćwiczenia w towarzystwie rodzica zachęcą nawet bardzo oporne dzieci do ruchu. Ćwiczenia aktywizują nie tylko dzieci, ale i mamy, ułatwiając zrzucenie nadmiarowych kilogramów zyskanych w ciąży.

Instruktaż pielęgnacyjny małego dziecka

Pierwsze tygodnie życia dziecka mogą być dla młodych rodziców przytłaczające i pełne wątpliwości. Rodzice nie zawsze mają możliwość uzyskać wiarygodne informacje dotyczące prawidłowych sposobów pielęgnacji swoich pociech. Oferujemy konsultacje ze specjalistami, którzy mogą pomóc w rozpoczęciu karmienia piersią lub butelką, wyjaśnić, w jaki sposób dbać o higienę małego dziecka i jak rozpoznać objawy, które mogą świadczyć o chorobie.

Fizykoterapia

Fizykoterapia jest rodzaje fizjoterapii. Wykorzystuje naturalnie istniejące bodźce fizyczne, takie jak prąd, światło, magnetyzm czy niską temperaturę. Fizykoterapia ma na celu przede wszystkim regenerację mięśni czy stawów po przebytym urazie, jednakże niektóre rodzaje fizykoterapii pomagają także wzmocnić odporność organizmu czy łagodzić stany zapalne. Większość zabiegów fizykoterapeutycznych może być przeprowadzanych także u najmłodszych pacjentów. Nasza pracownia dysponuje nowoczesnymi urządzeniami do fizykoterapii, posiadamy też szerokie doświadczenie w fizykoterapii dziecięcej.

Masaż

Masaż dla dzieci ma na celu między innymi manipulowanie mięśniami i więzadłami w celu rozluźnienia mięśni, złagodzenia bólu, zapobiegania urazom i zapewnienia prawidłowego rozwoju. Terapia masażu oferuje również dodatkowe korzyści dla zdrowia psychicznego, pomagając dzieciom radzić sobie ze stresem i lękiem. Mali pacjenci otrzymują indywidualne zabiegi w spokojnym, relaksującym otoczeniu. Sesje masażu można łączyć z innymi rodzajami terapii ruchu, dla uzyskania jeszcze lepszych wyników.

Konsultacje lekarzy specjalistów

Oferujemy konsultacje lekarzy specjalistów: specjalisty rehabilitacji medycznej, neurologa dziecięcego oraz ortopedzi. Doświadczeni lekarze są w stanie różnicować stany chorobowe, co niesie istotne różnice w zaleconej później terapii. Poprzez zapewnienie szerokiego spektrum specjalistów nasi mali pacjenci mogą zostać całościowo ocenieni przed podjęciem rehabilitacji.

Kinezyterapia

Kinezyterapia dla dzieci to terapia oparta na wykorzystaniu ruchu ciała. Wykorzystuje naturalne możliwości ruchu lub odwrotnie, koryguje ten ruch za pomocą różnych technik, np. stosując unieruchamianie, aby umożliwić dziecku płynne wykonywanie funkcji mięśniowo-szkieletowych. Ten rodzaje terapii polecany jest w celu nauki prawidłowych postaw ruchowych oraz przeciwdziałaniu wadom postawy czy chodu.

Nasi specjaliści

dr n.med. Ilona Kwiecień-Czerwieniec

dr n.med. Ilona Kwiecień-Czerwieniec

specjalista rehabilitacji medycznej, pediatra
dr n.med. Leszek Strój

dr n.med. Leszek Strój

specjalista neurolog dziecięcy, pediatra, neonatolog
lek. Marcin Hajzyk

lek. Marcin Hajzyk

ortopeda
Katarzyna Jastrząb

Katarzyna Jastrząb

terapia neurorozwojowa, terapia NDT Bobath, terapia wad postawy, terapia SI, instruktaż opieki nad niemowlęciem
Magdalena Majchrzak

Magdalena Majchrzak

terapia neurorozwojowa, terapia wad postawy
Karolina Koch

Karolina Koch

terapia wad postawy

Umów się na wizytę

Skontaktuj się

Sobieskiego 21

ul. Sobieskiego 21
Sosnowiec
8:00-18:00