Ukryj menu

Medycyna Pracy Sosnowiec

Medycyna pracy to wielodyscyplinarna dziedzina zajmująca się badaniem i monitorowaniem zdrowia pracowników. Obejmuje to wszelkie zagadnienia związane z diagnozowaniem, profilaktyką oraz leczeniem chorób zawodowych. W naszym zakładzie opieki zdrowotnej oferujemy konsultacje z doświadczonymi lekarzami oraz atrakcyjne pakiety badań.

Czym zajmuje się lekarz medycyny pracy?

Gabinet lekarza medycyny pracy musi odwiedzić każdy pracownik rozpoczynający swoją karierę zawodową. Specjalista ten zlecenia wykonanie wstępnych badań potwierdzających stan zdrowia pacjenta pod kątem pracy na konkretnym stanowisku, a następnie wydaje oświadczenie o zdolności do wykonania danych obowiązków. Wizyta taka zazwyczaj ogranicza się do wykonania kilku podstawowych badań. Na nieco szerszy zakres badań lekarskich muszą przygotować się osoby wykonujące zawody o wysokiej odpowiedzialności oraz narażone na szkodliwe czynniki. Oprócz badań wstępnych, medycyna pracy zajmuje się badaniami okresowymi – wykonywanymi co 1-5 lat w zależności od stanowiska – oraz badaniami kontrolnymi. Te ostatnie zlecane są pracownikom przebywającym na zwolnieniu lekarskim.

Medycyna pracy ma także za zadanie zapewniać pracowników bezpieczeństwo – zajmuje się oceną ryzyka zawodowego, sporządzaniem opisów stanowisk pracy oraz promowaniem zdrowia i higieny.

Lekarz medycyny pracy – jakie badania zleca?

Lekarz medycyny pracy zleca wykonanie konkretnych badań lekarskich. Standardowa wizyta polega na podstawowej analizie zdrowia pacjenta, co obejmuje pomiar ciśnienia tętniczego, osłuchanie stetoskopem oraz krótkie badanie wzroku. W przypadku zawodowych kierowców czy operatorów sprzętu ciężkiego może to obejmować także wizytę u okulisty, neurologa lub psychologa. Fryzjerki, kosmetyczki lub pracownicy służby zdrowia muszą wykonywać badania sanitarno-epidemiologiczne. Badania lekarskie wliczane są do czasu pracy i zazwyczaj nie wymagają specjalnego przygotowania. Warto jednak zgłosić się na nie wypoczętym.

Nasi specjaliści

lek. Maria Marusa

lek. Maria Marusa

lekarz medycyny pracy

Poradnia medycyny pracy jest czynna:

Zapisz się na wizytę

gen. Stefana Grota-Roweckiego 179

ul. gen. Stefana Grota-Roweckiego 179
Sosnowiec
8:00-18:00