Ukryj menu

Ginekologia

Ginekologia to dział medycyny zajmujący się leczeniem i profilaktyką chorób żeńskiego układu płciowego. Skupia się nie tylko na narządach rodnych, ale też zaburzeniach związanych z piersiami i jest ściśle związany z położnictwem. W naszym zakładzie opieki zdrowotnej współpracujemy z najlepszymi specjalistami z zakresu ginekologii.

Czym zajmuje się lekarz ginekolog?

Ginekolog to lekarz zajmujący się zdrowiem i dobrym samopoczuciem kobiet w różnym wieku. Specjalizuje się w diagnozowaniu, różnicowaniu oraz leczeniu różnego rodzaju schorzeń związanych z układem rozrodczym oraz udziela porad z zakresu antykoncepcji i planowania rodziny. Wizyta u ginekologa zazwyczaj rozpoczyna się od wywiadu, a następnie podstawowego badania z użyciem wziernika, które pozwala na szczegółowe obejrzenie ujścia szyjki macicy. Konsultacja zazwyczaj obejmuje również tzw. badanie dwuręczne, które umożliwia zbadanie macicy, jajników oraz jajowodów. Jednym z podstawowych sposobów, aby zapobiegać rakowi piersi jest rutynowe badanie piersi.

W poradniach ginekologicznych można też skorzystać z USG dopochwowego, które pozwala wychwycić nawet niewielkie nieprawidłowości oraz kolposkopii, polegającej na obejrzeniu powierzchni szyjki macicy, jej dolnej części kanału oraz pochwy. Specjalista może też zalecić dodatkowe badania laboratoryjne i obrazowe, takie jak badanie bakteriologiczne lub ogólna analiza moczu.

 

Kiedy udać się do lekarza ginekologa?

Kobiety powinny odwiedzać gabinety ginekologiczne regularnie – przynajmniej raz w roku – w celu przeprowadzenia rutynowych badań. Standardowo wykonuje się wtedy cytologie, która jest podstawowym narzędziem stosowanym w profilaktyce raka szyjki macicy oraz USG lub mammografie piersi – w zależności od wieku pacjentki. Do specjalisty należy udać się także w przypadku niepokojących objawów, takich jak upławy, swędzenie, nieregularne miesiączki, problemy z zajściem w ciąże czy dolegliwości bólowe podczas współżycia.

Nasi specjaliści

lek. Piotr Dobrosz

lek. Piotr Dobrosz

ginekolog

Umów się na wizytę

Skontaktuj się

Będzińska 41

ul. Będzińska 41
Sosnowiec
8:00-18:00