Ukryj menu

Laryngologia

Laryngolog to specjalista, który zajmuje się diagnozą, leczeniem i profilaktyką chorób związanych z narządem głowy i szyi. Specjalizuje się w schorzeniach dotyczących uszu, nosa, górnych dróg oddechowych, zatok oraz krtani. W naszym zakładzie opieki zdrowotnej możesz liczyć na pomoc doświadczonych i wykwalifikowanych laryngologów.

Czym zajmuje się laryngologia?

Zakres kompetencji laryngologa jest dosyć szeroki, zajmuje się on nie tylko leczeniem farmakologicznym, ale też wykonuje zabiegi chirurgiczne w zakresie leczenia migdałków, ucha, zatok, języka, krtani czy gruczołów śliniakowych. Lekarz ten może też specjalizować się w chirurgii rekonstrukcyjnej i szczękowej oraz wykonywać endoskopowe zabiegi dolnych dróg oddechowych i przełyku.

Wizyta u laryngologa rozpoczyna się od zebrania szczegółowego wywiadu na temat samopoczucia pacjenta. Następnie lekarz może zdecydować na przeprowadzenie niektórych badań, na przykład palpacyjnego badania węzłów chłonnych oraz oceny przegrody nosowej, śluzówki jamy nosa, stanu uszu, przewodów słuchowych i błony bębenkowej za pomocą wziernika. Do podstawowych badań fizykalnych zalicza się też badanie krtani za pomocą lusterka oraz ocena jamy ustnej. Jeżeli specjalista wykryje jakieś nieprawidłowości w obrębie tych narządów, może zalecić dalszą diagnostykę uzupełniającą, w tym USG, RTG, tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, pobranie wymazu czy biopsję.

 

Kiedy udać się do lekarza laryngologa?

Do laryngologa powinno się zgłosić w przypadku objawów takich jak uporczywy katar, krwawienie z nosa, ból ucha, chrapanie, zaburzenia węchu i smaku, nawracające bóle głowy, zawroty głowy i zaburzenia równowagi. Wizyta w trybie pilnym powinna też odbyć się, jeżeli zauważyliśmy guzy szyi lub głowy. Objawów tych nie należy lekceważyć, ponieważ niezdiagnozowane choroby laryngologiczne mogą nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Ignorowanie problemów usznych może doprowadzić do utraty słuchu, a kłopoty z chrapaniem mogą przerodzić się w niebezpieczny dla zdrowia bezdech senny.

Nasi specjaliści

lek. Andrzej Pawełczak

lek. Andrzej Pawełczak

otorynolaryngolog
lek. Elżbieta Zwolińska-Grębosz

lek. Elżbieta Zwolińska-Grębosz

otorynolaryngolog
lek. Mikołaj Biłusiak

lek. Mikołaj Biłusiak

otorynolaryngolog
dr n.med. Agata Skorek

dr n.med. Agata Skorek

otorynolaryngolog, foniatra

Umów się na wizytę

Skontaktuj się

gen. Stefana Grota-Roweckiego 179

ul. gen. Stefana Grota-Roweckiego 179
Sosnowiec
8:00-18:00

Sobieskiego 21

ul. Sobieskiego 21
Sosnowiec
8:00-18:00