Ukryj menu

Czym zajmuje się lekarz nefrolog?

Nefrolog jest lekarzem specjalizującym się w chorobach nerek. Diagnozuje problemy z nerkami i opracowują plany leczenia popularnych chorób, jakich jak kamienie nerkowe. Wiele chorób dotykających nerki to zaburzenia ogólnoustrojowe, nie ograniczające się do samego narządu i mogą wymagać specjalnego leczenia.

Choroby i stany, którymi zajmują się nefrolodzy, to m.in.:

  • Ostra niewydolność nerek, nagła utrata czynności nerek;
  • Krwiomocz;
  • Proteinuria, czyli obecność białek w moczu;
  • Kamienie nerkowe;
  • Niektóre przewlekłe lub nawracające infekcje dróg moczowych;
  • Zaburzenia elektrolitowe lub brak równowagi kwasowo-zasadowej;
  • Nowotwory nerek.

Kiedy należy się zgłosić do lekarza nefrologa?

Jednym ze znaków, że może być potrzebna wizyta u nefrologa, jest zmiana nawyków oddawania moczu, przede wszystkim oddawanie moczu rzadziej lub wcale, mocz o brązowym kolorze lub z widoczną pianą. Krew w moczu jest bardzo niepokojącym objawem.

Wysokie ciśnienie krwi może prowadzić do uszkodzenia, a nawet niewydolności nerek. Pacjenci z wysokim ciśnieniem krwi często kontaktują się z nefrologiem, aby dowiedzieć się, jak mogą chronić swoje nerki. Obniżona czynność nerek może też skutkować problemami z koncentracją lub zaburzeniami pamięci.

Kamienie nerkowe objawiają się bardzo silnym bólem, zlokalizowanym po bokach lub u dołu pleców, często promieniującym na cały obszar klatki piersiowej i brzucha. Taki objaw powinien skłonić do szybkiej wizyty u specjalisty.

Nasi specjaliści

dr n.med. Andrzej Warmuz

dr n.med. Andrzej Warmuz

internista, nefrolog

Umów się na wizytę

Skontaktuj się

gen. Stefana Grota-Roweckiego 179

ul. gen. Stefana Grota-Roweckiego 179
Sosnowiec
8:00-18:00