Ukryj menu

Pediatria Sosnowiec

Pediatria to dział medycyny zajmujący się chorobami okresu dziecięcego. Lekarz pediatra specjalizuje się w diagnozie, profilaktyce i leczeniu schorzeń dziecięcych – od niemowlęctwa aż do okresu pełnoletności. Czuwa także nad ich prawidłowym rozwojem. W naszym zakładzie opieki zdrowotnej oferujemy kompleksowe konsultacje dotyczące bieżącego stanu zdrowia, rozwoju oraz opieki nad dziećmi.

 

Pediatra Sosnowiec – czym się zajmuje?

Pediatra sprawuje podstawową opiekę zdrowotną nad najmłodszymi pacjentami – dba o profilaktykę zdrowotną i monitoruje rozwój dzieci. Chociaż są one tak samo zbudowane jak dorośli, ich organizm cały czas się rozwija i towarzyszą im inne choroby, dlatego potrzebują indywidualnego podejścia w zakresie zdrowia. Lekarze pediatrii muszą więc odznaczać się wszechstronną wiedzą, dotyczącą wielu dziedzin medycyny.

Zakres ich kompetencji obejmuje leczenie chorób wieku dziecięcego – w tym bardzo często zdarzających się zapaleń gardła i przeziębień. Wykonują także badania kontrolne i diagnostyczne, aby monitorować psychiczny i fizyczny rozwój dziecka – są w stanie zauważyć zaburzenia rozwojowe w ich początkowej fazie. W porozumieniu z rodzicami kwalifikują małych pacjentów na szczepienia. Jeżeli pediatra ma wątpliwości co do rozpoznania lub leczenia danego schorzenia, podejmuje współprace z innymi lekarzami, specjalizującymi się w diagnostyce dziecięcej. W ramach pediatrii istnieje wiele podspecjalizacji, na przykład dziecięca kardiologia, onkologia czy neurologia. Medycyna prenatalna pozwala nawet na wykonywanie zabiegów jeszcze przed narodzinami dziecka.

 

Pediatra Sosnowiec – kiedy udać się na wizytę?

Pierwsza wizyta u pediatry, czyli tzw. patronażowa powinna odbyć się w pierwszym miesiącu życia niemowlaka. Jest okazją, aby poznać lekarza i zadać mu nurtujące pytania, które mogą budzić wątpliwość świeżo upieczonych rodziców. W jej trakcie maluch jest mierzony i ważony. W pierwszym roku życia dziecka takich konsultacji powinno być kilka, co pozwala regularnie sprawdzać, czy się prawidłowo rozwija oraz pamiętać o profilaktyce szczepień. Do pediatry należy też udać się, jeżeli dziecku towarzyszą niepokojące objawy, takie jak infekcje górnych dróg oddechowych, zmiany skórne, gorączka, biegunki, brak apetytu czy nadmierna płaczliwość.

 

Nasi specjaliści

dr n.med. Leszek Strój

dr n.med. Leszek Strój

specjalista neurolog dziecięcy, pediatra, neonatolog
dr n.med. Ilona Kwiecień-Czerwieniec

dr n.med. Ilona Kwiecień-Czerwieniec

specjalista rehabilitacji medycznej, pediatra
lek. Piotr Safiński

lek. Piotr Safiński

specjalista pediatra
lek. Danuta Grzyb

lek. Danuta Grzyb

specjalista pediatra

Umów się na wizytę

Skontaktuj się

Sobieskiego 21

ul. Sobieskiego 21
Sosnowiec
8:00-18:00