Ukryj menu

Na czym polega badanie USG?

Współczesna diagnostyka medyczna stosuje często w badaniach specjalistyczne urządzenia. W ultrasonografii (USG) wykorzystuje się aparat wysyłający fale ultradźwiękowe, co umożliwia obejrzenie wnętrza wielu narządów naszego ciała.

Urządzenie do przeprowadzania USG składa się z dwóch części: głowicy (podczas badania trzyma ją lekarz) pełniącej funkcję nadajnika i odbiornika fal ultradźwiękowych oraz aparatu (wygląda jak duży komputer z monitorem i dziesiątkami przełączników) przetwarzającego odebrane sygnały w obraz. Fale ultradźwiękowe docierają do narządów wewnętrznych, które w różny sposób pochłaniają lub odbijają wiązkę ultradźwięków, co po analizie komputerowej odbierane jest jako ciąg ciemniejszych lub jaśniejszych punktów. Zebrane razem na monitorze tworzą zarys badanego narządu.

 

USG jamy brzusznej

USG jamy brzusznej to nieinwazyjne i niebolesna badanie, które w krótkim czasie pozwala dokonać oceny stanu zdrowia pacjenta. Umożliwia ocenę położenia, struktury i wielkości narządów jamy brzusznej. Wykazuje obecność torbieli, zmian guzkowatych i echogeniczność tkanek oraz określa obecność złogów w układzie moczowy lub płynu w jamie otrzewnej.

USG jamy brzusznej jest standardowym procesem wykonywanym u kobiet w ciąży. Lekarz może zlecić wykonanie badania, gdy pacjentowi towarzyszą niepokojące objawy takie jak regularne bóle brzucha, problemy z trawieniem, wymioty, biegunka, powiększenie obwodu brzucha, krwawienie z układu pokarmowego oraz wyczuwalne gumy jamy brzusznej. Badanie jest niezbędne, aby określić stan wątroby, trzustki, nerek, dróg rodnych, pęcherza moczowego, śledziony czy aorty.

Pacjent powinien być na czczo przynajmniej 6 godz przed badaniem.

USG endowaginalne

Przeprowadzają je głównie ginekolodzy. Badanie wykonuje się po umieszczeniu aparatu w pochwie. Dzięki niemu można dokładnie ocenić zmiany zachodzące w macicy lub jajnikach. Można też obserwować cykl owulacyjny i pobierać wycinki do badań.

USG serca – UKG

Inaczej nazywane ECHO serca. Aparat służący do badania ma inną głowicę niż urządzenie do USG brzucha oraz przystawkę kardiologiczną. Możliwości oceny serca przy użyciu tej metody stały się tak duże, że ECHO zaczyna być badaniem nieodzownym do podjęcia jakiegokolwiek leczenia kardiologicznego. Dzięki niemu możliwe staje się określenie struktury serca i funkcji zastawek, zaburzeń kurczliwości ściany, przecieków, fal zwrotnych, frakcji wyrzutowej i wielu innych parametrów.

Umów się na wizytę

Skontaktuj się

Sobieskiego 21

ul. Sobieskiego 21
Sosnowiec
8:00-18:00

gen. Stefana Grota-Roweckiego 179

ul. gen. Stefana Grota-Roweckiego 179
Sosnowiec
8:00-18:00

Będzińska 41

ul. Będzińska 41
Sosnowiec
8:00-18:00